شرایط تشکیل انواع سنگ مرمر و معیارهای قیمت گذاری آن

پیدایش انواع سنگ مرمر

شرایط تشکیل انواع سنگ مرمر و معیارهای قیمت گذاری آن

سنگ مرمر از جمله سنگ های شناخته شده و پرطرفدار در صنایع سنگی و ساختمان سازی است. این نوع سنگ دارای گونه های متفاوتی است. انواعی که سلیقه هر مخاطبی را به خود جلب کرده و با هر بودجه ای منطبق خواهد شد. در این مقاله با شرایط تشکیل سنگ مرمر، انواع رایج آن در بازار و همچنین معیارهای تعیین قیمت هر گونه از این سنگ آشنا می شوید. پس با تیم شرکت معدنی درکاو همراه باشید.

نحوه پیدایش سنگ مرمر

سنگ مرمر سفید و یک دست

دگرگونی مجاورتی یا ناحیه ای سنگ آهک یا سنگ های کلسیم تحت اثر فشار و گرمای بسیار، موجب پیدایش سنگ مرمر می شود. در واقع سنگ های آهکی یا کلسیم دار منشا پیدایش مرمر می باشند. حال اگر این سنگ ها فاقد هرگونه ناخالصی باشند. همچنین عمل دگرگونی به صورت ناحیه ای صورت گیرد؛ سنگ مرمر سفید و یک دستی پدید خواهد آمد.

پیدایش سنگ مرمر سفید

سنگ مرمر با خطوط رنگی

در صورتی که سنگ منشا دارای ناخالصی بوده و یا در دسته مارن های با کلسیم بالا قرار گیرد؛ خطوط یا رنگ های مختلفی در سنگ مرمر پدید آمده، ایجاد می گردد. دلیل این امر وجود سیلیس در سنگ های آهکی ناخالص یا پر کلسیم است. لازم به ذکر است که سنگ های دارای کلسیم آلی مقداری ناخالصی در خود دارند. به همین دلیل در حوضه رسوبی آن ها، سایه هایی رنگی در سنگ مرمر دیده می شود.

بروز شدت رنگی بالا در مرمر

فلزات با منشا غیر آلی بیشترین شدت رنگی را در سنگ های مرمر ایجاد خواهند کرد. سنگ های آهکی با این گونه فلزات انحلال می یابند. سپس با همین فلزات محلول، رسوب می کنند. در نهایت پس از دگرگونی این رسوبات، سنگ های مرمر با شدت رنگی بالا پدید آید. دگرگونی مجاورتی باعث زیبایی و پر رنگ شدن بیشتر سنگ مرمر خواهد شد. در دگرگونی های مجاورتی در اکثر موارد سنگ کلسیم تحت فشار و دمای زیاد توده نفوذی قرار می گیرد. بنابراین امکان تبلور مجدد و تکمیل این فرآیند به نحو مطلوبی برای سنگ فراهم خواهد آمد. این عمل موجب پیدایش بلورهای بزرگی در سنگ مرمر سنگ مرمر حاصله می شود. لازم به ذکر است که این توده های نفوذی در واقع محلول هایی غنی از فلزات می باشند. در واقع همین فلزات محلول باعث زیبایی و چشم نوازی بیشتر سنگ مرمر بدست آمده، خواهند شد.

دگرگونی ناحیه ای و ایجاد مرمر کمیاب

در فرآیند دگرگونی ناحیه ای نیز مانند دگرگونی مجاورتی، سنگ های آذرین با سنگ های مجاور خود فلزاتی را مبادله می کنند. اما این تبادل، نسبت به دگرگونی مجاورتی از شدت کمتری برخوردار است. به دلیل اعمال فشار بیشتر، سنگ های مرمر حاصل از دگرگونی مجاورتی در سیستم کلسیت کریستالی تبلور یافته اند. همچنی این نوع از سنگ های مرمر نسبت به انواع معمولی، حساسیت بیشتری دارد. قطعات معدنی استخراج شده از این گونه، نسبت به مرمر های عادی ابعاد کوچک تری دارد. مثلا حداکثر اندازه وزن قطعات معدنی این سنگ 500 کیلوگرم می باشد. حال آنکه که وزن قطعات معدنی مرمر های عادی گاه به چندین تن خواهند رسید. حتی در برخی مواقع ممکن است؛ تکه ای به اندازه یک کوه از سنگ مرمر عادی یافت شود.

این نوع مرمرها با وجود زیبایی و شفافیت خیره کننده بسیار کمیاب تر از سنگ مرمر عادی می باشند. اما بخش عمده معادن سنگ مرمر را شامل می شوند، تا جایی که می توان اظهار داشت به کلی تمام معادن سنگ مرمر حاصل از دگرگونی ناحیه ای است.

سنگ مرمر رنگی

عوامل موثر در قیمت گذاری انواع سنگ مرمر

عوامل بسیاری در تعیین قیمت سنگ مرمر اثر گذارند. برخی از موثرترین پارامترها در قیمت گذاری این نوع سنگ، عبارت اند از؛ کیفیت بافت سنگ، ابعاد سنگ، شدت رنگ، زیبایی(مانند انواع سنگ اونیکس مرمر یا اسلب که بسیار زیباست)، نیاز بازار، میزان فراوانی و کمیابی سنگ مرمر. به عنوان نمونه سنگ مرمر سبز علاوه بر زیبایی، راحت برش خورده و همچنین در برابر عوامل محیطی استحکام بالایی دارد. بنابراین در مقایسه با انواع دیگر سنگ مرمر دارای قیمت بیشتری است.

جالب است بدانید که انواع مختلف سنگ مرمر را در بازار با رنگ آن می شناسند. مانند مرمر عسلی ، سیاه ، سبز و … و مرمر اونیکس. سنگ مرمریت که در اکثر مواقع حالت ته نشین شده دارد؛ نیز در بازار جزو خانواده سنگ های مرمر محسوب می شود. اما به لحاظ قیمت بسیار مقرون به صرفه تر از سنگ مرمر است. اگر به دنبال سنگ ارزان قیمت تری می گردید، سنگ تراورتن انتخاب مناسبی است. این سنگ از رسوب املاح و دگرگونی چشمه های آب گرم حاصل می شود. تراورتن جزو سنگ های کلسیمی ارزان به شمار می رودو قیمت آن از مرمریت هم ارزان تر است. به همین دلیل در صنعت ساخت و ساز به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

بازار سنگ های مرمر کمیاب

سنگ های مرمر کریستالی جزء نایاب ترین و گران ترین انواع سنگ مرمر می باشند. این سنگ ها در اثر دگرگونی مجاورتی و تحت شرایط تشکیل سخت تری پدید می آیند. به همین دلیل در اکثر بازار های سنگ مرمر، این نوع مرمر کمتر دیده و شناخته شده است. کاربرد این نوع سنگ مرمر در ساختن مجسمه های سنگی، ظروف، لوستر های لوکس و گران قیمت و به طور کلی وسایل تزئینی می باشد. می توان گفت که گاها سنگ مرمر حاصل از دگرگونی مجاورتی، قیمتی چندین برابر سنگ مرمر سبز خواهد داشت. این نوع سنگ مرمر در رنگ هایی زیبا مانند زرد ،قهوه ای ،قرمز تیره و قهوه ای به رنگ چوب در بازار موجود است که میزان درجه شفافیت آن با توجه به ناخالصی سنگ اولیه، متفاوت خواهد بود.

  • از اینکه تا پایان با درکاو همراه بودید؛ سپاسگزاریم. شما می توانید جهت مشاوره و خرید انواع سنگ با ما در تماس باشید.