دلایل انتخاب سنگ کوبیک جهت محوطه سازی

دلایل انتخاب سنگ کوبیک جهت محوطه سازی

یکی از سنگ هایی که کاربرد زیادی از گذشته تا کنون داشته و متداولترین و رایج ترین سنگ ساختمانی است سنگ کوبیک است و همچنین به دلیل مقاومت بالایی که دارد و در سطح زمین فروان و به راحتی در دسترس می باشد از آن بهره وری فراوان می شود. اما مسئله ای که پیش می آید این  است که از چه سنگی در چه مکان هایی استفاده کنیم؟ دلیل استفاده از سنگ ساختمانی در مکانی به خصوص چه می تواند باشد؟ یکی از کارهای مهم یک معمار فضاسازی و محوطه سازی کف یک ساختمان است پس بنابراین انتاب سنگ برای او مهم ترین کار است اما موضوعی که ما می خواهیم در این مقاله قرار است به بحث و بررسی بپردازیم دلایل انتخاب سنگ کوبیک جهت محوطه سازی است. در ادامه همراه ما شده و چرایی این انتخاب را بدانید.

چرا برای محوطه سازی از سنگ استفاده می شود؟

کف ساختمان فضا یا حتی خیابان به دلیل زفت و آمد و تردد بسیار مهم است که به چه صورت ساخته شود تا موجب بروز ساییدگی و فرسایش مصالح به کاربرد شده  آن نگردد، پس لازم و ضروری است که از ابزار و عناصری استفاده شو که دارای مقاومت بالایی باشند و یا از کف پوش یا سنگ فرش خوب سنگی استفاده کنند که علاوه بر زیبایی دارای استحکام کافی نیز باشدیکی از ایده ال ترین سنگ هایی که برای کف ساختمان استفاده میشود و مناسب با هرگونه شرایط آب و هوایی است سنگ کوبیک می باشد.جالب است بدانید که کوبیک در واقع همان سنگ گرانیت است و بعد از استخراج از معادن به شکل های مکعبی با سایزهای مختلف برش داده می شود.

دلایل انتخاب سنگ کوبیک جهت محوطه سازی

انواع سنگ کوبیک از نظر جنس و طرح

اگر بنا باشد که باسنگ کوبیک بیشتر آشنا شوید باید درادامه گفت که این سنگ در طرح ها و رنگ های مختلف و معمولا مکعبی شکل است و در دو نوع کوبیک منظم و کوبیک نامنظم تولید و روانه بازار می شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد. اما قسمت جالب آن این است که  آن دسته از سنگ هایی که بعد از استخراج از کارخانه بر اساس درخواست مشتری به قطعه های کوچک و ابعاد مشخص برش داده می شوند به سنگ منظم معروف می باشند و سنگ هایی که پس از استخراج به وسیله دستگاه سنگ شکن خرد می گردند و توسط خود کارخانه با کاتر به ابعاد کوچک برش داده می شوند،سنگ نامنظم نامیده می شوند.هم چنین دسته بندی دیگری نیز برای سنگ های کوبیک وجود دارد که عبارت اند از سنگ کوبیک تراورتن، کوبیک گرانیت و کوبیک مرمریت. علاوه بر این لازم است بدانید که این دسته ها در سه نوع با شش وجه منظم، چهار وجه منظم و نامنظم تولید می شوند و یا به عبارتی همان دسته بندی اولی را شامل می شود.

معادن استخراج سنگ کوبیک در ایران

سه معدن بزرگ و فعال در ایران وجو دارند که اقدام به تولید و استخراج این سنگ می کنند که عبارتند از:

 • سنگ کوبیک ساوه
 • سنگ کوبیک مشهد
 • سنگ کوبیک نطنز

اصلی ترین علل استفاده از سنگ کوبیک در محوطه سازی

استفاده از این سنگ دلایل گوناگونی دارد که  به برخی از آنها در زیر اشاره شده است:

 1. قابلیت اجرا بر روی سطوح مختلف
 2. مقاومت و دوام بالا در شرایط آب و هوایی
 3. ظاهر زیبا و تنوع رنگی بالا
 4. عدم داشتن سطح صیقلی در نتیجه جلوگیری از لغزندگی کف
 5. مقاوم در برابر خمش و برش ( به آسانی شکسته نمی شود).
 6. عدم انعکاس نور و انرژی گرمایی خورشید در فضا
 7. عدم نیاز به زیر سازی سطح(به دلیل حجم و ارتفاع زیاد سنگ کوبیک)
 8. قابلیت جداسازی سنگ کوبیک از سطوح و امکان استفاده مجدد
 9. امکان اجرای آسان در سریع ترین زمان ممکن
 10. دارای قیمت مناسب نسبت به سایر سنگ های کف پوش
 11. امکان تعمیر و تعویض سنگ فرش کوبیک
 12. قابلیت اجرا به شکل فاصله دار یا بدون فاصله
 13. عدم جمع شدگی آب در سطوح سنگ فرش محوطه
 14. مناسب برای پیاده روها و محوطه سازی های مختلف
 15. دارای طول عمر بالا
 16. اجرا به صورت خشکه چینی
 17. دوام بالا در برابر باران های اسیدی و مواد شیمیایی و در نتیجه عدم سایش
 18. ایجاد فضای بینی کم تر و در نتیجه جلوگیری از رویش گیاهان
 19. مقاوم در برابر یخ زدگی
 20. طبیعی، مناسب و سازگار با محیط زیست ( امکان بازیافت)

کاربردهای مختلف سنگ کوبیک

بدون تردید سنگ کوبیک یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین سنگ برای فضا سازی و محوطه سازی است و همچنین جایگزین مناسب سیمان و موزاییک می باشد. اما استفاده از سنگ های کوبیک فقط به این دو مورد محدود نمی شود و می توان از آن در ساخت انواع آب نما، حریم های سرعت گیر، پیاده راه ها و … نیز استفاده کرد. در نهایت اگر قصد دارید برای فضای دلخواهتان و زیباسازی از سنگ استفاده کنید پیشنهاد ما به شما استفاده از کوبیک است که علاوه بر زیبایی، طول عمر و دوام بالا را نیز معیار اصلی انتخاب خود بدانید و سنگ کوبیک را با  دارا بودن مزایای فوق العاده اش جهت محوطه سازی برگزینید.