طراحی سقف و نورپردازی لابی ساختمان

طراحی سقف و نورپردازی لابی ساختمان

طراحی سقف

در این مقاله در نظر داریم که  به بررسی طراحی سقف و چگونگی نورپردازی و فضای سبز در محیط آن بپردازیم.این موارد در زیبا سازی ساختمان منزل و یا هر گونه مکان که بتوان از آن استفاده کرد بسیار تاثیرگذار است و نظر هر بیننده را به خود جلب می کند و همین امر باعث می شود ساختمان مذکور که می تواند یک هتل یا رستوران و هر مکان تفریحی باشد را خیلی شیک و لاکچری جلوه دهد.

طراحی سقف لابی ساختمان

یکی از مواردی که در زیبایی و طرح سقف موثر است نورپردازی در آن می باشد که نوع طرح در آن بی تاثیر نیست و بهترین و موثرترین راه که میتوان به آن اشاره کرد استفاده از کناف می باشد.  سبک های مدرن و کلاسیک نیز برای اجرا در سقف گزینه مناسبی می باشد.اما بیشترین نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد نوع طراحی سقف با توجه به مقیاس و فضا و حتی مدل دکوراسیونی است که شما برای آن در نظر می گیرید.

اگر از فضاهای بزرگ برای لابی استفاده می کنید می توانید از نوع طراحی سقف مرکزگرا به سبک کلاسیک کمک بگیرد. دقت کنید که طراحی سقف و نورپردازی که در آن انجام می دهید باید هماهنگی زیادی با قسمت های دیگر مثل انتخاب لوستر، وسایل تزیینی و حتی فضای مدرن یا سنتی داشته باشد. نورپردازی صرف نظر از موضوع روشنایی که به همراه دارد، باید فضایی زیبا، با طراوت و دنج را برای افراد ایجاد کند.

نورپردازی اینگونه فضاها با توجه به کاربردهایی که دارند به دو دسته تقسیم می شوند:

  • نورپردازی پیشخوان و فضای نشیمن
  • نورپردازی دکورها

برای نورپردازی و طراحی نور در قسمت نشیمن می توانیم از لوسترها و چراغ های دیوارکوب، آباژور، لوسترهای سقفی و آویز، انواع چراغ های هالوژن توکار، چراغ های رومیزی و… استفاده کنیم.این نورپردازی با توجه به انتخاب لوازم تزیینی، دیوارکوب ها و دکور باید هارمونی خوب و دلپذیر را برای محیط ایجاد کند.

استفاده از گیاهان آپارتمانی در فضای لابی ساختمان

یکی از مسائل حائز اهمیت این است که اگر فضای لابی راهروها و راه پله ها از نور کافی برخوردار باشند، می توانیم با انتخاب گل ها و گیاهان طبیعی جلوه ای دیدنی و جذاب به فضای لابی بدهیم اما در صورت اینکه نور طبیعی کافی نباشد، می توانیم از گل ها و گیاهان آپارتمانی استفاده کنیم که در شرایطی با نور کم هم رشد می کنند و حتی در بعضی موارد از گل ها و مصنوعی هماهنگ با دکور و فضا هم می توان استفاده کرد.

انتخاب و استفاده از وسایل دکوری هم باید بسیار دقیق انجام پذیرد و باید دقت کنیم با توجه به فضای عبور و مرور وسایلی را انتخاب نکنیم که موجب ناراحتی و یا خلل در رفت و آمد ساکنین باشد و این وسایل باید به زیباتر شدن فضای لابی با توجه به سلیقه ساکنان و سبک دکوراسیون کمک کند.