خصوصيات سنگ انتخابي در مناطق سردسير

خصوصيات سنگ انتخابي در مناطق سردسير

خصوصيات سنگ انتخابي در مناطق سردسير

موارد موثر در تعیین سنگ انتخابی

برای مناطق سردسیر در ساخت‌وساز مناطق قبل از هر چیز انتخاب سنگ مهم است و  باید پارامترهایی بررسی شوند که به برخی از آنها در موارد زیر پرداخته شده است:

 

خصوصيات سنگ انتخابي در مناطق سردسير
1.عایق

طبق قوانین و بحث های مطرح شده، رطوبت برای دستیابی به تعادل، جریان می‌یابد. از مناطق گرم به مناطق خنک‌تر، در نتیجه هوای سرد در بیرون ساختمان‌های واقع در مناطق سرد باعث ایجاد بخار می‌شود که باعث می‌شود گرما و رطوبت انباشته شده در داخل ساختمان سعی در خروج از دیواره‌ها را دارند.

یکی از ویژگیهی مهمی که باید در این زمینه به آن توجه داشت عایق کاری است که باید در هنگام طراحی برای آب‌وهوای سرد در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که همه پیکربندی‌های عایق ساخته شده برابر نیستند و آن‌چه برای یک آب‌وهوا کار می‌کند، لزوما برای دیگری کار نمی‍کند، به همین دلیل است که قبل از ساختن باید محاسبات مناسب را انجام دهید.

گاهی برای به دست آوردن مقاومت بیشتر در برابر از دست دادن گرما، ضخامت دیوارهای بیرونی افزایش می‌یابد. به طور معمول، مقاومت حرارتی عایق با “فاکتور R” یا “مقدار R”  اندازه‌گیری می‌شود. هرچه این مقدار بالاتر باشد، از نظر حرارتی مقاوم‌تر و عایق آن نیز موثرتر است.

2. تخلخل

مخلوط و پیوندی از سنگ با تخلخل پایین، گزینه مناسبی برای سنگ نما است زیرا سنگ با تخلخل بالا با جذب آب باعث ترک‌خوردن و ازهم‌پاشیدن سنگ می‌شود.

آب به دلیل یخ‌زدگی منبسط می‌شود، در نتیجه چرخه انجماد و ذوب می‌تواند باعث ایجاد و گسترش ترک‌هایی در نما شود و اگر آب راه خود را به داخل خانه تبدیل کند، می‌تواند باعث آسیب ساختاری در نما ساختمان شود. برف و یخ انباشته شده همچنین می‌‌تواند به پل‌زدن حرارتی منجر شود، که باعث می‌شود گرما از داخل سد حرارتی از داخل ساختمان خارج شود و باعث کاهش راندمان انرژی آن می‌شود.

3. تراکم

یکی دیگر از مسائل حائز اهمیت این است که اطمینان حاصل شود که دیوارها، سقف و کف‌های خود به خود  از یکدیگر متراکم نمی‌شوند. استفاده از مواد یکسان در نقاط مختلف می‌توانند منجر به الگوهای تراکم بسیار متفاوتی شوند. تفاوت بین دمای خارج و دمای سطح هر یک از عناصر در یک پیکربندی باعث تراکم می‌شوند.

این اختلافات را می‌توان دستی یا با استفاده از یک نرم افزار تخصصی محاسبه کرد. همچنین باید ناخوشایندترین سناریوهای اقلیمی را برای منطقه‌ای که در آن کار می‌کنید به یاد داشته باشید، مانند سردترین دمای سال و مرطوب‌ترین زمان سال؛ به این ترتیب می‌توانید مطمئن شوید که پیکربندی شما کار را انجام می‌دهد.

همچنین باید دمای داخلی ساختمان خود را به خاطر داشته باشید، زیرا بخار می‌تواند در سطوح داخلی ساختمان متراکم شود و باعث ایجاد مشکلاتی مانند قارچ، قالب و رنگ لایه‌برداری شود.

4. انتقال حرارتی

از دیگر شروط و پارامترهایی که شما بایداز آن  اطمینان حاصل کنید تا تنظیمات دیوار، سقف و کف شما متناسب با اقلیمی که سازه در آن بنا شده‌ است، باشد. آب و هوای سرد از انتقال حرارتی بسیارکم بهره می‌برد. این به این معنی است که پیکربندی شما باید کمترین مقدار حرارت ممکن را منتقل کند.

برخی کشورها دارای دفترچه راهنمای ساختاری هستند که حداقل انتقال حرارتی مجاز توسط منطقه آب و هوا را مشخص می‌کند. می‌توان آن را به صورت دستی یا با استفاده از نرم افزارهای تخصصی محاسبه کرد.

سنگ‌های طبیعی با چگالی انرژی بالا و هدایت حرارتی بسیار عالی سنگ صابون (به مراتب بهترین) و سنگ مرمر هستند. بعضی از انواع گرانیت می‌توانند رسانای گرمای خوبی باشند، اما در ذخیره گرما فوق العاده نیستند. اگرچه گچ گرما را به خوبی حفظ می‌کند، اما بیشتر مانند یک عایق عمل می‌کند تا رسانای گرما. بازالت، گرچه در نگهداری گرما بسیار عالی است، اما گرما را به آرامی انتقال می‌دهد.

5. ظرفیت گرمایی ویژه

اندازه‌گیری ظرفیت گرمایی ویژه مهم ترین خاصیت آن در حفظ گرما است. گرمای ویژه یک ماده، مقدار انرژی لازم برای بالابردن دمای یک کیلوگرم ماده به اندازه یک درجه سانتیگراد است.

6. چگالی انرژی

گرمای خاصی است که با تراکم آن به صورت واحد ضرب می‌شود و عددی را نشان می‌دهد که سنگ‌های با اندازه یکسان، می‌توانند گرما را در خود ذخیره کنند. درنتیجه برای دو ماده سنگی با همان گرمای خاص، سنگ چگال‌تر کوچکتر خواهد بود و همان انرژی گرما را نگه می‌دارد. برای مواد طبیعی رایج، سنگ‌های با بالاترین چگالی انرژی، گچ، بازالت، مرمر، سنگ آهک، ماسه سنگ و گرانیت هستند.

توانایی حفظ گرما تابعی از ظرفیت و چگالی خاص سنگ است. ظرفیت سنگ را برای ذخیره گرما همراه با هدایت حرارتی در نظر بگیرید تا سنگی را پیدا کنید که بهتر گرما را جذب می‌کند و سریعترین کار را انجام می‌دهد.

7. رنگ نما

رنگ‌های تیره گرما را جذب می‌کنند و باعث می‌شوند فضای داخلی ساختمان به صورت منفعلانه گرم شود.

خصوصيات سنگ انتخابي