کاربرد سنگ ساختمانی تراونیکس

کاربرد سنگ ساختمانی تراونیکس

 

یکی از سنگ های مهم ساختمانی سنگ تراونیکس است . ساختار این سنگ از موادی همچون کربنات آهن، کلسیت و آراگونیت است. لذا می‌توان آن را ترکیبی از سنگ‌های تراورتن و مرمر دانست. دلیل نام‌گذاری این سنگ نیز همین موضوع است. بخش اول نام Traonyx از تراورتن و بخش دوم نام آن از مرمر (Onyx) گرفته شده است. در این مطلب قصد داریم ویژگی‌ها، کاربردها و مزایا و معایب این سنگ را از نظر بگذرانیم.

ویژگی های سنگ ساختمانی تراونیکس

کاربرد سنگ ساختمانی تراونیکس

تراونیکس ترکیبی از سنگ‌ تراورتن و سنگ مرمر است. بنابراین کاملاً بدیهی‌ست که در این سنگ ویژگی‌هایی از هر یک از این سنگ‌ها مشاهده شود.

 یکی از تفاوت‌های سنگ تراورتن و مرمر با یکدیگر در عبور یا عدم نور است. به این ترتیب که سنگ تراورتن نمی‌تواند نور را از خود عبور دهد واین در حالی است که این قابلیت در سنگ مرمر دیده می‌شود. به همین دلیل یکی از خصوصیات بسیار مهم سنگ ساختمانی تراونیکس، عبور نور از بخش‌هایی از آن است. در حالی که دیگر بخش‌های آن حالتی مات و غیرشفاف دارد.

ساختار ساختمانی این سنگ به این گونه است که داراری تخلخل‌هایی نظیر تراورتن بوده و ساختار آن همچون مرمر لایه‌لایه است. تنوع رنگی یکی از مزایای سنگ تراونیکس است. این سنگ به صورت یکنواخت یا دارای رگه‌هایی به رنگ‌های متنوع در طبیعت یافت می‌شود.

جذب آب بالا یکی از معایب سنگ تراونیکس است که سبب می‌شود امکان استفاده از آن‌ها در نمای بیرونی ساختمان وجود نداشته باشد.

انواع کاربرد سنگ تراونیکس

سنگ تراونیکس از کاربردهای متنوع برخوردار است. در زیر به برخی از مهم‌ترین کاربردهای این سنگ ساختمانی اشاره می‌کنیم.

انواع سنگ ساختمانی تراونیکس

چنانچه قصد استفاده از سنگ ساختمانی تراونیکس در ساختمان خود دارید، بهتر است انواع آن را نیز بشناسید. نمونه‌های مختلف این سنگ از نظر ویژگی‌ها و کاربرد تفاوت‌هایی جزئی با هم دارند. همچنین قیمت سنگ ترااونیکس با توجه به نوع آن متغیر است.

در هنگام خرید سنگ ترااونیکس می‌توانید از بین نمونه‌های زیر انتخاب خود را انجام دهید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.