صنعت سنگ ایران بين کشورهای جهان

صنعت سنگ ایران کشورهای جهان

صنعت سنگ ایران کشورهای جهان

صنعت سنگ ایران کشورهای جهان

 

صنعت سنگ امروز دست کمی از صنعت سنگ ایتالیا، چین و هند ندارد؛ البته علت عقب بودن ایران از دنیا تحریم‌ها است. عصرمعدن و سنگ‌های تزئینی  ایران با وجود همه امکانات تنها 1.5 درصد از سهم جهانی را در حوزه سنگ در اختیار دارد. هدفگذاری برای رسیدن به سهم پنج یا 10 درصدی از صنعت سنگ جهانی هدف بزرگ محسوب می‌شود، اما باید توجه داشت که می‌توان این صنعت را بهتر از صنایع دیگر مانند فولاد استفاده کرد، صنعت سنگ امروز دست کمی از صنعت سنگ ایتالیا، چین و هند ندارد؛ علت عقب بودن ایران از دنیا به دلیل وجود تحریم‌ها است. هزینه بالای شرکت در نمایشگاه‌های خارجی برای ایرانیان خوب و بهتر آن است که تلاش براین شود تا نمایشگاه‌های داخلی به صورت بین المللی برگزار کنیم و بازدیدکنندگان را به کشور بیاوریم، در این صورت از خروج ارز از کشور نیز جلوگیری می‌شود. همچنین مثلا می توان از نمایشگاه کنونی اصفهان که در پل شهرستان واقع شده است یاد کرد که  تنها چهار هزار متر مربع فضا وجود دارد و این فضا برای نمایشگاه صنعت سنگ کافی نیست به همین دلیل در سال‌های اخیر مجبور به جداسازی برخی از صنایع مرتبط مانند ماشین آلات از این صنعت شدیم، بنابراین می‌توان گفت که این فضا، فضای نمایشگاهی نبوده و مجالی برای عرضه اندام فعالان صنعت سنگ وجود ندارد.

صنعت نمایشگاهی، ابزاری برای رونق اقتصادی

اهمیت نمایشگاه برای اقتصاد کشور از جایگاه خاصی برخوردار است مثلا با راه اندازی راه اندازی نمایشگاه بین المللی جدید اصفهان در سال گذشته حدود 30 نمایشگاه محوری از جمله نمایشگاه سنگ تقویم پنج ساله نوشته شد  و تا سال 1402 برنامه‌ها مشخص شده تا مخاطبان، فعالان و بازدیدکنندگان خارجی بتوانند برنامه ریزی بهتری داشته باشند. همچنین اگر  برگزاری نمایشگاه به بخش خصوصی واگذار شود نتیجه این اقدام، منجر به برگزاری کیفیت بیشتر و یکی از راهکارهای توسعه نمایشگاه‌ها، حضور شرکت‌های خارجی است که البته با توجه به وضعیت تحریم، حضور کشورهای خارجی کمرنگ شده است بنابراین باوجود اتاق‌های مشترک، نسبت به تسهیل حضور این شرکت‌ها در نمایشگاه اصفهان فراهم کنند.با توجه به اینکه چهار شهرک صنعتی در استان وجود دارد لازم است اتحاد بیشتری میان آن‌ها به وجود آمده و حضور آنها در نمایشگاه منسجم‌تر باشد.ضمنا با عنایت به اینکه حضور معادن در نمایشگاه نیز کمرنگ است اتاق بازرگانی می‌تواند با فعال‌تر کردن انجمن‌های مربوطه حضور این بخش در نمایشگاه را پر رنگ کند.به نظر می‌رسد محور نمایشگاه نیز باید در راستای ماشین آلات فرآوری باشد و از آنجا که تولید بسیاری از این ماشین آلات در استان اصفهان انجام می‌شود، بهتر است کنسرسیومی در این زمینه تشکیل و فعالان آن حضور منسجم‌تری در نمایشگاه داشته باشند؛ صنعت نمایشگاهی، ابزاری برای رونق اقتصادی و صادرات غیر نفتی به ویژه صنعت سنگ محسوب می‌شود.

نمایشگاه سنگ در اصفهان پایه گذاری شده است

تمام زنجیره تأمین صنعت سنگ در اصفهان وجود دارد در اصفهان پایه گذاری شده است و به دلیل اینکه تمامی صنایع وابسته به سنگ در اصفهان ریشه دارند این نمایشگاه با هدف ارائه و معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت صنعت سنگ، برگزار می‌شود.نمایشگاه‌هایی که تاکنون در این حوزه برگزار شده، حتی 0.01 ظرفیت صنعت سنگ اصفهان را نیز نمایش نداده است.