معادن سنگ در ایران ، چهارمین ذخیره گاه بزرگ سنگ در جهان

معادن سنگ در ایران ، چهارمین ذخیره گاه بزرگ سنگ در جهان

معادن سنگ در ایران ، چهارمین ذخیره گاه بزرگ سنگ در جهان

معادن سنگ در ایران

معادن جایی است که سنگ ، سنگدانه ، تراشه ای از قلوه سنگ ، سنگ معدن ، ماسه یا تخته سنگ از زمین استخراج می شود. در واقع این یک معدن روباز است که مصالح ساختمانی و سنگ تولید می کند. معدن یکی از مهمترین سرمایه های یک کشور است و در ایران علاوه بر فراوانی معادن سنگ ، تنوع زیادی در معادن سنگ ساختمانی وجود دارد. معادن ساختمانی یک چهارم معادن شناسایی شده ایران را تشکیل می دهند.

ایران به عنوان بهشت معادن سنگ ساختمانی شناخته می شود!

به دلیل تنوع زیاد در نوع و رنگ سنگهای استخراج شده ، ایران به عنوان بهشت معادن سنگ ساختمانی شناخته می شود.

تنوع در ساخت معادن سنگ نیز مهم است زیرا نگرش افراد و جامعه در مقاطع مختلف تغییر می کند و گاهاً علایق نسبت به سنگ خاصی تمایل دارند. با وجود معادن مختلف ، این محصول سریعتر به بازار عرضه می شود.

ایران با تنوع رنگ و کیفیت در ذخایر زینتی کشور شماره یک در جهان است.

ذخایر زینتی جهان حدود 15 میلیارد تن است ، ایران با تنوع رنگ و کیفیت کشور شماره یک در جهان است. از نظر حجم ذخایر سنگ ساختمانی ، ایران در رده چهارم جهان قرار دارد.

از نظر تنوع معادن شناخته شده ، سنگ مرمر 54 ، گرانیت 20 ، تراورتن 10 و Onyix 1٪ از کل معادن سنگ ساختمانی کل کشور را تشکیل می دهند.

در زیر معرفی انواع مختلفی از معادن سنگ ایران آمده است:

معادن اونیکس

سنگ مرمر نیز به نام اونیکس شناخته می شود و نام آن ریشه در یونانی دارد ، به معنی “درخشان” است. این سنگ از سنگهای آهکی تشکیل شده است که در اثر فشار و دما تغییر شکل می دهند و وجود مواد معدنی آلومینیوم و منیزیم در این سنگها رنگ آن را تغییر می دهد. خالص اونیکس کاملا سفید است. در رنگ های سیاه ، سبز ، صورتی و زرد نیز موجود است.

بهترین معادن Onyx در ایران و ایتالیا است.

مدت هاست که از این سنگ برای نما ، پله ، ستون و کف استفاده می شود.

بزرگترین پتانسیل اونیکس در کشور در استان کرمان است ، اما در سایر مناطق ایران معادن اونیکس نیز وجود دارد که برجسته ترین آنها سنگ مرمر صورتی نقده ، سبز شاهین دژ ، سبز باریک آذرشهر ، سبز عباس آباد جلفا ، توران پشت یزد است. سبز ، و بورگ بورگ گرین ، باتلاق های اصفهان از سنگ مرمر خراسان ، نارنجی کاشمر ، سنگ مرمر اسفند کرمان و تنگویه سیرجان (طالنگویه) است.

معادن تراورتن

معادن سنگ تراورتن بسیاری در جهان وجود دارد که سنگ تراورتن ایران یکی از شناخته شده ترین آنهاست.

سنگ های تراورتن معمولاً به رنگ های قرمز ، لیمویی ، زرد ، قهوه ای ، خاکستری ، سیاه و سفید یافت می شوند و به طور تصادفی یا بدون رگ هستند. یکی از عوامل م onثر در شکل گیری رنگ و طراحی سنگ های تراورتن ، ترکیبات آن مانند آهن ، کلسیم و سایر ناخالصی ها است.

سنگ تراورتن بهترین سنگ برای نمای ساختمان و دیوارهای داخلی است. طراحی نما به سبک رومانسک کل یا بیشتر نما را با سنگ تراورتن پوشش می دهد. وجود منافذ باعث افزایش چسبندگی سنگ به نمای ساختمان می شود و چگالی کم آن در کاهش وزن ساختمان مثر است.

بیشتر کانسارهای تراورتن ایران در محلات ، کاشان ، تکاب ، زنجان ، آذرشهر و یزد قرار دارد. در حال حاضر با کیفیت ترین سنگ تراورتن سفید Atashkooh white از محلات است.

معادن سنگ آهک

سنگ آهک نوعی سنگ مرمر است که تحت شرایط مختلف دستخوش تغییراتی شده است. سنگ آهک و سنگ مرمر از نظر شیمیایی همان سنگ هستند. آنها از کربنات کلسیم تشکیل شده اند. تفاوت در نحوه شکل گیری آنهاست.

سنگ آهک یک سنگ رسوبی است و سنگ مرمر دگرگونی است. سنگ آهک به دلیل زیبایی ، مقاومت و مقاومت در برابر آتش و فرسایش سنگی گرانبها است. ایرانیان و یونانیان باستان از این سنگ در ساختمانها و مجسمه های خود بسیار استفاده می کردند. در مقایسه با سنگ تراورتن ، سنگ آهک بیشتر به دلیل سختی بیشتر و تخلخل پایین بیشتر برای کاربردهای کف و پله استفاده می شود.

شهرستان نمین در استان اردبیل یکی از مشهورترین معادن و فرآوری سنگ آهک در کشور است و گروه سنگ بهسنگ دارای یک معدن در این شهرستان است.

کانسارهای مهم دیگر این سنگ در استانهای اصفهان ، کرمانشاه و فارس واقع شده است.

معادن گرانیت

گرانیت نوعی سنگ آذرین ذاتی است و بافت آن دانه های متوسط ​​تا درشت است. رنگ آن از صورتی تا خاکستری پررنگ و حتی سیاه متغیر است.

گرانیت برای استفاده در فضاهای باز مانند ساختمانها ، پله ها ، حیاط ها ، آسفالت خیابان ها ، پیاده روها و مناظر و همچنین پیشخوان آشپزخانه ، کاشی کف ، پله ها ، استخرها ، سونا و بسیاری دیگر از اهداف تزئینی بسیار پایدار است.

از معادن شهرهایی مانند بیرجند ، زاهدان ، اصفهان ، الموت ، اراک ، یزد و بروجرد استخراج می شود.

گرانیت مروارید مشهد ، گرانیت نهبندان ، گرانیت سبز آهکی بیرجند ، گرانیت سبز جنگل بیرجند ، گرانیت دره خرم ، گرانیت فیروزه ای ، گرانیت پنبه ای همدان از معروفترین معادن گرانیت در ایران هستند.