سنگ پله ساختمان

سنگ پله ساختمان

مناسب ترین سنگ های پله ساختمان

قبل از انتخاب نوع سنگ میزان کارکرد سنگ در فضاهای داخلی یا بیرونی سنگ را مشخص نمایید . محیط استفاده و نوع بنا و کاربرد آن از جمله عواملی هستند که در کاربرد نوع سنگ در بخش های مختلف ساختمان تاثیر می گذاردند.

پله از مهمترین بخش های ساختمان هستند .متداول ترین انتخاب جهت استفاده از سنگ پله . سنگ های گرانیت، مرمر، مرمریت و کوارتزیت می باشد که با توجه به نوع محیط و عوامل مختلف میتوان از آنها بهره برد.

گرانیت

سنگ گرانیت از انواع سنگ های آذرین می باشد که بافت آن با توجه به درونی یا بیرونی بودن محیط تشکیل آنها متفاوت است . با توجه به ترکیب کوارتز از مقاومت بالایی برخوردار هستند و در محیط هایی که دائما در معرض مواد اسیدی و شیمیایی و محیط های صنعتی وجود دارند و محیط هایی که میزان سایش بالاست و رطوبت بسیار بالایی دارد انتخاب مناسب تری هستند.

سنگ های گرانیت علاوه بر پله در برخی قسمت های ساختمان از جمله آشپزخانه و کفپوش نیز استفاده می شود اما بررسی های اخیر نشان داده است که که گرانیت ها حاوی مقادیری از گاز رادون هستند که استفاده آنها در فضاهای بسته بخصوص در فضاهای داخلی خانه در بلند مدت سرطان زا خواهد بود. هزینه خرید سنگ گرانیت به علت بالا بودن هزینه استخراج و فرآوری نسبت به سنگ های دیگر بالاست.

سنگ پله ساختمان

مرمر

مرمر نوعی سنگ دگرگونی است که از کلسیت و دولومیت تشکیل شده است. سنگهای دگرگونی به دلیل مقاومت بالا در برابر سایش و عوامل محیطی می توان در پله های ساختمان ها استفاده نموئ با توجه به طول عمر زیاد سنگ های مرمر و ظاهر لوکس و قابلیت عبور نور جزو محبوب ترین سنگ های ساختمانی هستند.

سنگ پله ساختمان

مرمریت

مرمریت با نام علمی Marble  از سنگ های دگرگونی هستند که نسبت به مرمر، دگرگونی با درجه کمتری را متحمل شده اند . بنابراین برخی از ویژگی های سنگ های رسوبی را نیز حفظ کرده اند.

این سنگ های از ترکیب کلسیت و دولومیت تشکیل شده اند. و در محیط های داخلی ساختمان کاربرد بسیار وسیعی دارند از جمله مهمترین کاربرد مرمریت ها در راه پله های ساختمان است . پله مرمریت مقاومت بالایی در برابر خراش و ساییدگی دارد و تنوع رنگی بالایی از سفید تا رنگ های زمینه تیره دارد.

سنگ پله ساختمان

کوارتزیت

سنگ کوارتزیت بسیار سخت و مقاوم است. اغلب این نوع سنگ را با سنگ گرانیت اشتباه می‌گیرند ولی این سنگ دارای سختی بیشتری است و دچار ساییدگی سنگ نمی‌شود.سنگ کوارتز متشکل از دانه‌های کوارتز همراه با سیلیس است.این نوع سنگ‌ها دارای رنگ‌هایی از جمله رنگ‌های خاکستری روشن، خاکستری تیره و نقره‌ای درخشان هستند.

قیمت این نوع سنگ با وجود شباهت بسیار به سنگ گرانیت خیلی ارزان است. ولی سنگ گرانیت قیمت بالایی دارد.این نوع سنگ‌ها دارای ظاهری زبر و بلوری است. سنگ کوارتزیت بسیار بلوری است و به راحتی قابل تشخیص است.از سنگ‌های کوارتزیت جهت تونل‌ها، پل‌ها و نمای داخلی وخارجی ساختمان استفاده می‌شود. با توجه به زبری سطح آن کاربرد ان در داخل ساختمان محدود است و بیشتر در محیط های بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ پله ساختمان