کدام سنگ برای کدام فضا مناسب است ؟

کدام سنگ برای کدام فضا مناسب است ؟

کاربرد سنگ در ساختمان سازی از گذشته های دور مورد توجه بوده است. هنگامی که از سنگ و دکوراسیون صحبت می شود اولین چیزی که به ذهن ما خطور میکند بناهای کهن و معروف تاریخی رومی، ایتالیایی و همینطور کشور خودمان ایران در روزگاران دور است که به دلیل عدم توجه و رسیدگی کافی و همینطور تجزیه آن ها به مرور زمان تخریب شده و یا در حال تخریب اند. 

در ادامه به بررسی بیشتر کابرد سنگ در ساختمان سازی می پردازیم.

کاربرد سنگ در ساختمان سازی

به طور کلی سنگ های صیقلی و براق دارای سطح لغزنده هستند و گاها پا برهنه راه رفتن بر روی آن ها موجب زمین خوردن و آسیب دیدگی خواهد شد بنابراین باید باید در نظر داشته باشیم که استفاده از این سنگ ها در دستشویی، حمام و استخر که دارای رطوبت زیاد است مناسب نخواهد بود. طی فرایند هوند کردن، سنگ به طور کامل پولیش نمی شود و سطح سنگ شما سطحی مات خواهد بود. از معایب یک سنگ میتوان به سنگینی، لغزندگی، هزینه بالا و استحکام ناکافی آن اشاره نمود.

نکته مهم قابل توجه این است که باید هنگام انتخاب سنگ به آب و هوای منطقه توجه نمود، و دانست ک سنگی که برای سرویس بهداشتی و حمام مورد استفاده قرار می گیرد کاملا متفاوت از سنگی است که برای محیط پذیرایی، آشپزخانه و… مورد استفاده قرار می گیرد و سپس اقدام به خرید و نصب سنگ کرد.

تنوع طرح و رنگ سنگ و همچنین کیفیت بالا تر آن نسبت به سایر موارد باعث شده تا بیشتر مورد توجه مردم ومعماران قرار گیرد. از انواع سنگ های مورد استفاده در ساختمان میتوان به مرمریت،گرانیت، تراورتن، لایم استون، اونیکس و… اشاره نمود.

از بهترین سنگ هایی ک در کف مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا نیز در ساختمان های ایرانی به کار برده می شوند میتوان گرانیت، مرمریت، مرمر و تراورتن رانام برد.

سنگ مرمر و مرمریت

سنگ مرمر به معنی درخشان و از ریشه کلمه یونانی marmoros که نام تجاری آن انیکس است شناخته می شود. سنگ مرمر به دلیل آهکی بودن قابلیت صیغل پذیری بالایی دارد و همینطور وجود کانی های مختلف در آن باعث شده تا این سنگ دارای نقش ها و رنگ های زیبایی باشد. نزدیک به دو هزار سال است که به طور ویژه ای از این سنگ در ساختمان سازی و معماری بنا استفاده می شود.

امروزه نیز معماران و طراحان علاقه خاصی به استفاده از این نوع سنگ در دکوراسیون داخلی، نمای خارجی، پله ها و کف ساختمان دارند. این سنگ به دلیل صیقل پذیری بالای خود در مجسمه سازی و تزئینات داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

کدام سنگ برای کدام فضا مناسب است ؟

مهمترین خصوصیات سنگ مرمر :

  1. مقاومت
  2. قدرت
  3. بافت
  4. حلالیت
  5. تخلخل
  6. رنگ
  7. سختی ، درصد سختی سنگ های مرمر 3 الی 4 است.
کدام سنگ برای کدام فضا مناسب است ؟

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت نیز همچون سنگ مرمر در بین مردم دارای محبوبیت زیادی است، و توانسته پاسخگوی تمام سلایق و علایق باشد. مقاومت بالای این سنگ باعث شده تا به عنوان مهمترین گزینه برای فضای خارجی و نمای بیرونی ساختمان شناخته شود. بعضی از تحقیقات نشان داده اند که بهتر است از این سنگ در فضای داخلی ساختمان استفاده نشود با این وجود در بعضی مورد شاهد استفاده آن در فضای داخلی نیز هستیم.

زیباترین شکل سنگ گرانیتی نوع صیقلی آن میباشد زیرا در این نوع براقیت کریستال های موجود در سنگ مشخص تر می شود که جلوه ای ویژه به آن می بخشد.

تنوع سنگ گرانیت و خاصت ترکیبی آن باعث فراهم آمدن نتایج مختلفی برای طراح می شود. باید در نظر داشت که طرح انتخابی با طرح و معماری سنگ فرش شما متناسب و هماهنگ باشد.

کدام سنگ برای کدام فضا مناسب است ؟