سنگ مرمری یا در زبان انگلیسی marble جزء خانواده‌‌ی سنگ‌‌های کربناته‌‌ی رسوبی می باشد که این سنگ  دارای تنوع زیاد و بافت گسترده تقریباً در تمام ایران یافت می شود. مرمریت به عنوان یک سنگ ساختمان یرایج و البته ارزان قیمت شناخته می شود. این سنگ از رسوبات آهکی تشکیل شده است. شباهت زیاد مرمریت و مرمر به دلیل منشا آهکی آن ها باعث می شود؛ که بسیاری این دو سنگ را با یکدیگر اشتباه بگیرند. قیمت سنگ مرمریت نسبت به مرمر بسیار کمتر است؛ اما به دلیل زیبایی و کارایی طرفدارن بسیاری دارد. این سنگ به دو صورت ساب خورده و ساب نخورده قابل دسترس می باشد. در ادامه به برخی از مهم ترین مزایا و معایب این سنگ کاربردی اشاره خواهیم کرد. با درکاو همراه باشید.

 

marble dorkav

 

مزایا سنگ مرمریت

همانطور که پیش تر ذکر شد؛ سنگ مرمریت دارای ویژگی ها و مزایای بسیاری است. این مزایا باعث شده که اغلب پیمانکاران و کارفرمایان در پروژه های خود از این سنگ استفاده کنند. سنگ مرمریت به علت معادن فراوان در داخل ایران  میتوان این سنگ را  با قیمت بسیار خوب و تنوع بالا خریداری نمود . اگر این سنگ را از نزدیک مشاهده  کرده باشید طرح خطوط و یا طرح گل پنبه ای در این سنگ مشاهده می‌کنید ،  این سنگ با توجه به شباهت زیاد به  تراورتن  به راحتی قابل تشخیص نیست. برخی از مهم ترین مزایای مرمریت که در واقع علل محبوبیت این سنگ نیز می باشد؛ به شرح زیر است.

تنوع طرح و رنگ سنگ مرمریت

 

معایب سنگ مرمریت

علی رغم مزایای بسیار زیاد، این سنگ دارای معایبی نیز می باشد. بنابراین لازم است قبل از انتخاب و خرید سنگ مرمریت، معایب آن را نیز مورد بررسی قرار داد. با دانستن این موارد، شما می توانید بهترین کاربرد برای مرمریت را در فضای مورد نظرتان بیابید. با این کار ضمن استفاده از یک سنگ با دوام و زیبا در محیط خود، از صرفه اقتصادی این سنگ نیز بهره مند خواهید شد.

نتیجه گیری

به طور کلی سنگ مرمریت یکی از زیباترین و متنوع ترین سنگ‌­های ساختمانی به شمار می‌­آید. این سنگ زیبا به سه دسته کریستال، ابری و چینی تقسیم می­‌شود. هرچه تراکم مرمریت بیشتر باشد؛ مرغوبیت و ماندگاری آن بالاتر خواهد رفت.
سنگ‌­های مرمریت به رنگ خاکستری و سیاه به دلیل وجود مواد کربنی بوجود می آیند. وجود کلریت و سیلیکات در طی فرآیند پیدایش، باعث ایجاد سنگ مرمریت سبز خواهد شد. به همین ترتیب رنگ زرد و کرم مرمریت به واسطه وجود لیمونیت و رنگ صورتی و قرمز این سنگ به دلیل وجود ذرات هموتیت در سنگ منشا، حاصل می شود.

شما می توانید جهت انتخاب و خرید انواع سنگ مرمریت زیبا با کارشناسان درکاو تماس بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.