سنگ گیوتین چیست ؟

سنگ گیوتین چیست ؟

سنگ گیوتین 

سنگ گیوتین چیست؟

سنگ گیوتین (قیچی ) از دسته سنگ های آنتیک و دکوراتیو است که از قطعات پروفیل شکل سنگ ها تولید می شود.

سنگ هایی که عمدتا برای سنگ گیوتین استفاده می شود از سنگ های مرمریت، اونیکس و تراورتن می باشند که در طرح ها و رنگ های مختلف تولید می شوند.
سنگ گیوتین از بخش های خرده شده و شکسته سنگ درکنار هم تشکیل شده است که با ملات هایی که پایه زرینی دارند به وجود می آیند که غالبا این سنگ های شکسته و خرد شده از سنگ های تراورتن می باشد.

به عبارتی دیگر سنگ گیوتین از ضایعات سنگ های تراورتن تشکیل شده که با ملات هایی به هم چسبیده می شوند.
پروفیل های سنگی که در ساخت گیوتین استفاده می شود به شکل مکعب مستطیل بوده و زیر دستگاهی که لبه تیغ مانند آن بر سطح طولی سنگ ضربه زده، و قطعه سنگ را به دو قسمت تقسیم می کند، که یک سطح آن صاف بوده که برای نصب روی دیوار به وسیله چسب سنگ به کار می رود و بخش دیگر آن که نظم خاصی ندارد و نامنظم است برای نمای داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. 

سنگ گیوتین چیست؟
سنگ گیوتین چیست؟

نصب سنگ گیوتین

برای نصب این سنگ ها در نما از دوغاب سیمان یا چسب سنگ استفاده می شود. این سنگ قابلیت نصب بر روی انواع دیواره ها از جمله دیوارهای گچی، سیمانی و کاشی و… را خواهد داشت.

 سنگ های گیوتین در ابعادی به طول 10 یا بیشتر و عرض 3 تا 4 و ضخامت 1.5 سانتی متر ساخته می شوند و زوایای سنگ ها 90 درجه می باشد.

نکته دیگر در مورد سنگ های قیچی رنگ های متنوع آن است که زیبایی خاصی به نمای ساختمان می دهدو قیمت مناسبی نیز این سنگ ها دارند و زمان اجرا و نصب سنگ های گیوتین کوتاه می باشد.

نکاتی درباره سنگ گیوتین

معایب سنگهای گیوتین این است که زمانی که در نمای ساختمان به کاربرده می شوند گرد و خاک را به خود می گیرد و کثیف می شود به همین دلیل باید زود به زود آن ها را تمیز کرد.
از انواع سنگ های گیوتین می تواند گیوتین زرد، گیوتین قرمز، گیوتین شکلاتی، گیوتین تنه درختی و گیوتین گردویی را نام برد.
این سنگ ها از جمله کاربردی ترین متریالی هست که با مصالح دیگر از قبیل سنگ های دیگر، چوب، کاغذ دیواری و غیره هم میتواند کنار هم قرار بگیرد و زیبایی خاصی را به محیط خواهد داد.
گیوتین ها جز سنگ های تزیینی با خاصیت درخشان بودن است و در نمای خارجی ساختمان ها، نماهای ورودی،  همچنین نماها و دکوراسیون داخلی به عنوان ویترین، دیوار پشت تلویزیون، دیوار پشت شومینه و… کاربرد دارد.

قیمت سنگ گیوتین

عواملی چون نوع سنگ، رنگ و ابعاد آن بر قیمت سنگ گیوتین تاثیرگذار است.